Ads 300 x 250

8 Aralık 2011 Perşembe

The Elder Scrolls v: Skyrim İncelemesi
Kısaca konusundan bahsedersek;
    Oyun Tamriel kıtasının kuzeyinde kalan Skyrim'de geçiyor. Skyrim kralının öldürülmesi sonucu ortalığın karışması, imparatorluğun egemenliğine karşı ortaya çıkan bağımsızlık yanlısı isyancı grup Stormcloaks'lar, çakal komşu Cyrodiil'in tehditleri  bir yandan da gerçekleşme yolundaki Alduin kehaneti olayları karmakarışık bir hale getirir. Alduin yıkımın tanrısı olarak anılan bir ejderdir. Kehanete göre insanları bu durumdan bir Dovahkiin yani Dragonborn  kurtaracaktır.Halk umutla bu kahramanı beklemekte, adına türküler yakmaktadır.

Grafik ve ses

 Karakter yaratma ekranı basit ve ayrıntılı. Karakterimizin fiziksel özelliklerini istediğimiz şekle getirebiliyoruz. Ancak bu kısımda fazla oyalanmamanızı tavsiye ederim zira oyun içinde  üstüne başınıza aldığınız zırh ve başlıklardan özenle tasarladığınız karakterinizi görmeniz imkansız olacak.
Seçtiğiniz ırk kendine has bazı artılar ve eksiler getiriyor.Ben savaşçı ve dengeli olan Nord ırkını seçtim. Irklar güç, hız, büyü, gizlilik yeteneklerini etkiliyor.
         Oyun için de hangi alana yönelirseniz o geliştiği için çok da önemli farklar değil.
   Oyun içinde karakter animasyonları biraz yetersiz kalıyor. Örnek vermek gerekirse Assasins Creed'teki  o insancıl yumuşak hareketler söz konusu değil. Bu konudaki eksiği seslendirmeler  ve diyaloglar kapatıyor. Öyle ki her npc farklı farklı tipine göre seslendirilmiş. Büyü ve kılıç sesleri, ejder çığlıkları, gerilim yükseldikçe artan, şehirde aylak aylak gezerken yumuşayan  müzik oyuna bağlayıcı etkenlerden. Ayrıca şehirdeki bard'lara istek şarkı bile yapabiliyorsunuz. Oyunun en popüler şarkısı tabi ki Dragonborn.


   Bir diğer hoşuma giden özellik de hava dinamiği oldu. Yağmur, kar ve bunların rüzgarın yönüne göre olması, yükseklere çıktıkça havanın sertleşmesi, gece gündüz döngüsü sizi o dünyanın içinde hissettiriyor.

 
    Grafiklerin pc'nizi fazla zorlayacağını tahmin etmiyorum. Ortalama bi ekran kartıyla oynanabilir. Oyun açılış penceresinden ayarlarınızı yapabilirsiniz.
    Skyrim görsel açıdan çok zengin. Şehirlerin yapısı mimarisi birbirinden farklı. Hatta gittiğimiz zindanlar bile birbirinden farklı atmosfere sahip. Kocaman bir harita söz konusu olduğunda böyle bir farklılık yaratmak çok büyük başarı. Şehirlerle ilgili tek sıkıntı sokakların fazla boş olması. Tabi soğuk memleket herkes evde ateşin başında battaniye ile oturuyor olabilir.

Gelelim görev sistemine..
    Ana görev dışında çok fazla yan görev var. Bethesda görevlerin hiç bitmediğini, oyunun kendi kendine sizi hiç gitmediğiniz bir noktaya gönderen görevler ürettiğini söylemişti. Biz de yok artık demiştik. Doğruymuş.Görevlerin sonu yok gibi.
   Görev hususunda son olarak uyarmalıyım ki bir göreve giderken "aman bir şu dağa çıkayım", "aaaa kelebek toplayayım", "aaa pusula bir şeye yaklaştın diyor gidip bakayım "  derken saatler geçiyor.  Oyunda bir takım gruplar var Thieves guild, Stormcloaks, Darkbrotherhood gibi. Bu tip gruplara katılırsanız eğlenci görevler yapabilirsiniz. Çok para kazanabilirsiniz.

J tuşuna basıp tüm görevleri görüp izlemeye alabilir, görevin üstündeyken M'ye bastığınızda haritadaki yerini görebilirsiniz.Meslekler 


   Çevreden topladığınız çer çöp  ot odun, öldürdüğünüz ejderhalardan düşen kemik, deri gibi malzemelerle kendinize zırh, kıyafet yapabilirsiniz. Yiyecek malzemeleriyle yemekler, otlarla iksir ve zehirler hazırlayabilirsiniz. Bulduğunuz pembeli morlu taşlarla silahınızı güçlendirebilir, işinize yaramayacak bir silahın sihirli gücünü, onu kırıp öğrenebilirsiniz. Daha sonra öğrendiğiniz bu gücü işinize yarayan silah ya da zırhınıza ekleyebilirsiniz.


Yetenek 


  Büyü güçleri etki, yıkım, iyileştirme, illüzyon gibi kategorilere ayrılıyor. Shout adı verilen ejder işi büyüleriniz var. Göreve gittiğiniz her hangi bir yerde bu büyüleri duvardaki yazılardan öğrenebilirsiniz. Toplam 20 tane shout var. Yeni öğrediğiniz shout'ları  öldürdüğünüz ejderhaların  ruhlarını  kullanarak aktif edebilirsiniz

Her level'da 1 adet perk adı verilen yetenek puanı alıyoruz. Yetenek ağacı tüm oyunlarda olduğundan çok farklı, benim çok hoşuma gitti. Perkleri istediğimiz yeteneğe veriyoruz. Her level'da mana, stamina, health seçeneklerinden birisine puan veriyoruz. Alıştığımz dex int will gibi ince ayarlar yok. Stamina'ya verdiğiniz puan ağırlık taşıma kapasitenizi de artırıyor.

Çok yardımcı bilgiler...


  Haritada karşımıza çıkan guardian stone'lar bize artı özellikler sağlıyor. Sadece bir tanesini aktif edebiliyoruz. Riften'daki tapınak arkasında kalan stone üzerimizdeki bütün kötü etkileri ve kutsamaları kaldırıyor. Vampire dönüşmeye başladığımızı farkettiğimiz anda buraya gidip etkiyi kaldırabiliriz. Vampir mi dedim evet hatta kurt adam olma  riskiniz bile var. İnsanların kaçtığı bir yaratığa dönüşebiliyorsunuz. Kurtulması ise epey meşakatli.


   Oyunda ilginç olan ejderha öldürmek dev ya da mamut öldürmekten çok daha kolay. Oyunun başında bir dev gördüyseniz hiç yaklaşmayı denemeyin derim.


  Bir diğer önemli ayrıntı ise kitaplar. Kitaplarda bazı tarifler ve yardımcı bilgiler olabiliyor. Göz gezdirmekte fayda var.

  Yanımıza bir adet paralı savaşçı alabiliyoruz. Bunun yerine yanımıza aldığımız köpek dostumuz bizimle savaşlara gelebiliyor.Edindiğimiz at da savaşta bize yardımcı oluyor.

  Şehirlerden ev alıp depo olarak kullanabiliyoruz.

Yuva kurmak
  Riften'daki tapınaktan aldığımız Amulet of Mara adındaki  madalyonu taktığımızda muhabbetimiz iyi olan kişilere evlenme teklif edebiliyoruz. Tapınakta küçük bir törenle dünya evine giriyoruz. Evlendiğimiz kişi istersek yanımızda bizimle savaşıyor, istersek evde yemekler hazırlayıp ek gelir sağlayabiliyor. Oyunun gözdesi Ysolda isimli Whiterun'lu hanım kızımız.


Sonuç olarak;  The Elder Scrolls v Skyrim oynanabilirliği yüksek, çok ayrıntılı ve zevkli bir oyun. Grafikler yıl olarak biraz geride kalsa da sağlam içerik aradaki farkı çok iyi bir şekilde kapatıyor. Oyundaki hataları gidermek için şuana kadar 2 tane patch yayınlandı 3.sününde yolda olduğu söyleniyor.

Anlatacak daha çok şey var ama oynayıp öğrenmeniz daha zevkli olacağından hepsini anlatmadım. Anlattıklarım oyunun belki %20 sini karşılar :)


2 yorum:

  1. incelemeniz cok saçma çünkü, grafikler çok çok çok hadsafhada süper, ayrıca aksam ortam yer coğrafya tamamen kusursuz..

    YanıtlaSil
  2. Oyun ilk çıktığındaki halini görmediniz sanırım. Özellikle Npc'lerin yüzleri berbat haldeydi. Ardından çıkan ilk patch'le yüzleri ve bir takım grafik hatalarını düzelttiler. Son patch'e kadar yüklerseniz tabi ki güzeldir. Ayrıca oyuncularda bir sürü mod yazdılar grafik için. Geçmiş zamanda grafiği pek güzel değil dedim diye oyuna kötü demişim gibi algılamanız yanlış.

    YanıtlaSil